Укр
Меню

Чого чекати: Як змінився попит на купівлю землі та нерухомості в 2024 році

Перша рієлторська компаніяБлог про НерухомістьНерухомістьЧого чекати: Як змінився попит на купівлю землі та нерухомості в 2024 році

Протягом перших двох років після початку масштабного вторгнення ринок нерухомості в Україні зазнав тимчасового застою, проте досить швидко почав адаптуватися до поточних обставин, формуючи нові пріоритетні напрямки. Сьогодні на ринку спостерігаються значні відмінності у цінах залежно від регіону та віддаленості території від лінії бойових дій. Дуже різноманітна активність спостерігається в продажу земельних ділянок, житлових приміщень та комерційної нерухомості. Деякі інвестори бачать у обставинах перспективи для вигідних вкладень, розглядаючи поточний момент як можливість капіталовкладень у майбутнє. При цьому тенденції на ринку нерухомості на початку 2024 роки вже можуть заявити про поступову стабілізацію цього сектору, тому експерти готові скласти певні прогнози щодо його подальшого розвитку..

Ринок житла в 2024: показники за перший квартал

Ціни на нерухомість у 2024 році на первинному та вторинному ринках продемонстрували помітне зростання. Це пояснюється кількома ключовими факторами, зокрема збільшенням обсягів житла, постраждалого внаслідок воєнних дій, особливо у прифронтових зонах, внаслідок чого зруйновано близько 40 млн кв. метрів. Внаслідок цього активно збільшується попит на житло у зв'язку з необхідністю забезпечення комфортних умов для сімей з дітьми., що сприяло формуванню певного портрета покупця. Серед основних вимог до нового житла вирізняються:

  • наявність двох чи трьох кімнат;
  • готовий ремонт для можливості негайного заселення;
  • віддаленість від лінії фронту та безпека;
  • розвинена інфраструктура для дітей.

Найбільш затребуваними регіонами стали Київ та область, де вдалося створити дуже високий рівень захисту населення, а також Львів, Івано-Франківськ, Ужгород та Вінниця. У цих областях спостерігається не тільки зростання цін, а й збільшення обсягів пропозицій житла як на первинному, так і на вторинному ринку. І якщо будувати прогноз, чи впаде ціна на нерухомість, то поточні дані вказують на продовження тренду на підвищення вартості через стабільно високий попит та обмежену пропозицію в безпечних регіонах.

Чи зростатиме нерухомість у ціні на первинному ринку?

Західні та центральні області країни виявилися лідерами з відновлення будівництва, до чого призвело збільшення попиту та як результат – формування максимальної вартості житла. Зменшення загальної площі новобудов, введених в експлуатацію, та запланованих до будівництва нових черг, швидше за все, призведе до збільшення цін через скорочення пропозиції. І така тенденція вже зафіксована у третьому місяці 2024 року.

Чи зростатиме нерухомість у ціні?

Ось як змінилися ставки у різних регіонах:

  • Житомирська обл.. - Зростання ціни на кв. м на 32%;
  • Івано-Франківська обл.. – зростання на 26%;
  • Рівненська обл.. - Збільшення на 24%;
  • Черкаська обл.. - Збільшення ставки на 21%.

Серед міст та областей Київ та Київська область залишаються лідерами за кількістю новобудов, які вже здані в експлуатацію. Тут прогноз цін на житло 2024 очікується стабільним з тенденцією до підвищення, особливо у престижних районах. Середня ставка за м² зареєстрована у Печерському районі., і на сьогодні досягає 99 664 Грн.

Чи падатиме ціна на нерухомість вторинного ринку?

Цього року на ринку вторинного житла відбулося збільшення кількості пропозицій, що демонструє додавання 65% оголошень в Івано-Франківській області, а також у Волинській та Житомирській областях, де зростання пропозицій склало до 54%. При цьому попит залишається в занепаді, особливо на старий житловий фонд, побудований за застарілими технологіями, який не може конкурувати за якістю та стійкістю до вибухів з більш новими вторинними будинками, зведеними за монолітно-каркасною технологією.

Серед квартир, що виходять на ринок, особливо популярними стають квартири комфорт-класу, яким не більше 10 років, адже вони підпадають під програму компенсації житла “єОселя”. В результаті в цьому сегменті формується конкуренція, що сприяє збільшенню вартості житла. наприклад, у Києві придбати однокімнатну квартиру у березні 2024 можна було за $93 168.

Тенденції ринку нерухомості: попит на купівлю землі та нерухомості

А ось український ринок землі демонструє помітну стабільність та зростання як у попиті., так і в цінах. Середня вартість землі на початку 2024 збільшилася на 13.3%, досягнувши позначки в 41,6 тис. грн/га. Це стало найбільшим ціновим стрибком з моменту запуску земельного ринку влітку 2021 м. Основною причиною такого зростання став допуск юридичних осіб до купівлі землі з 1 січня поточного року. І ця подія суттєво розширила коло потенційних вкладників у дільниці..

Земля в умовах воєнних дій страждає мінімально, що робить її привабливою для інвесторів, бачать у ній можливість для вкладень з перспективою початку господарської діяльності після закінчення війни. У прифронтових регіонах вартість суттєво нижча, ніж у Наддніпрянському регіоні та на Подолі.

Загальна кількість угод купівлі-продажу земельних ділянок, укладених юридичними особами, динамічно збільшується: як бачимо, у січні вони становили близько 10% від загальної кількості, то до лютого вже досягли 16%, що також перевищило довоєнні показники за кількістю угод. Прогноз на продаж нерухомості цього року очікується дуже позитивним., особливо враховуючи, що з закінченням війни ціни на землю можуть збільшитися ще значніше.

Чи впадуть ціни на нерухомість у 2024 році?

Будувати прогноз на ринку нерухомості у поточних умовах досить складно, оскільки багато залежить від військово-політичної обстановки в країні. Проте експерти передбачають, що до кінця 2024 року ціни на первинну нерухомість в Україні очікуються на рівні значного зростання через збільшення собівартості будівництва та запуску нових проектів. Вартість квадратних метрів на ЖК, які стартували в будівництві ще до початку військових дій поки що залишаються нижчими, а ось ціни на житло фонду, який запускається у будівництво в даний час, можуть зрости мінімум на 12%. В той же час, у західних областях спостерігається поступова стабілізація цін на комерційну нерухомість, а ринок землі продовжує демонструвати динамічний розвиток.

Читайте також статтю на тему: Як продати комерційну нерухомість в Україні