Укр
Меню

Чи можна продати землю сільгосппризначення (поділитися)?

Перша рієлторська компаніяБлог про НерухомістьНерухомістьЧи можна продати землю сільгосппризначення (поділитися)?
Чи можна продати землю сільгосппризначення (поділитися)?

За чинним законодавством України, жоден її громадянин не має права безпосередньо продавати пай землі сільськогосподарського призначення. Також забороняється застосовувати щодо земельних часток будь-які способи відчуження для ведення на них сільськогосподарської діяльності. сторони, які уклали подібну угоду, повинні бути готові до судових розглядів. У результаті операція буде анульована, а обидві сторони зазнають фінансових втрат. Сьогодні своєю власністю не можуть вільно розпоряджатися близько 7 мільйонів українців.

земля-сільськогосподарського-призначення

Чому діє мораторій

Мораторій діє відносно земель трьох видів цільових призначень, а саме:

  • для ведення сільськогосподарського товарного виробництва;
  • для ведення власного селянського господарства;
  • для використання колишніми учасниками колективних сільгосп.

Інформацію про цільове призначення паїв можна подивитися в утриманні державних актів. Мораторій був введений в 2001 році. У конституції країни йдеться про те, що земля є надбанням народу і повинна охоронятися державою. Логіка депутатів проста: вони вважають, що в разі зняття заборони, земля буде розпродана іноземним агрохолдингам. Щорічно обговорюється введення поправок в земельну реформу, але кардинальні рішення не приймаються вже більше 15 років. Проект закону про скасування мораторію підготовлений, але коли він буде серйозно розглядатися в Раді невідомо. Деякі експерти вважають, що закриття доступу до вільного ринку землі вигідно українському бізнесу. У поточній ситуації місцеві підприємства не мають конкуренції з боку європейських агрокомпаній і можуть орендувати сільськогосподарські території за цінами набагато нижчими від середньоринкових.

Як продати земельну ділянку сільгосппризначення законно

Юристи та ріелтори з агентств нерухомості Одеської області дають кілька розгорнутих відповідей на питання, як продати земельну ділянку сільгосппризначення в умовах мораторію. Є кілька ефективних способів.

Зміна цільового призначення

Підприємець вибирає сільськогосподарський пай, розробляє план забудови території, наприклад, котеджним селищем. Сформований план затверджується РДА. Потім забудовник домовляється з власником про зміну цільового призначення території. Ділянка з сільськогосподарського перетворюється в рекреаційний. З цього моменту його можна продавати.

обмін ділянками

Мена – це легальна форма переходу прав на паї навіть при діючому мораторії. цільове призначення, нормативна вартість і площа ділянок, що беруть участь в угоді, не грають ніякої ролі. Сільськогосподарський пай з площею під сотню гектар легко можна обміняти землю з іншим цільовим призначенням в рамках закону. За правилами міни, держава зажадає зареєструвати і завірити угоду у нотаріуса. Вимог до місцезнаходження ділянок в офіційному законодавстві не існує. Земля, розташована в Одесі, може брати участь в операції з обміну з паєм з будь-якого іншого населеного пункту країни.

Приватизація та капіталізація

Якщо фермер орендує державну землю, він завжди може отримати її у власність. Як тільки земля буде офіційно передана приватній особі, її цільове призначення зміниться. Тепер формулювання буде звучати так: “для ведення фермерського господарства”. Земельний пай можна спокійно відчужувати. Українські громадяни мають право вводити отриману землю до складу фермерського господарства після приватизації і потім розпорядитися ним на свій розсуд.

Кому продати землю сільгосппризначення в Україні

Багато власників паїв досі не знають кому продати землю сільгосппризначення. Правом на придбання земельного паю має місцева адміністрація, що працюють на ньому фермери або агрокомпанії. Також придбати сільськогосподарську територію можуть підприємці для побудови комерційної або житлової нерухомості. Але в цьому випадку власнику доведеться добиватися в контролюючих органах зміни цільового призначення землі.

Межі ділянки часто не мають суворих обрисів, процес їх визначення може спровокувати спірну ситуацію, яка виросте до судового розгляду з пайовиками. Щоб виключити ці проблеми, потрібно попередньо звертатися в комітет по межеванию, укласти договір з перевіреною ріелторської конторою. Професійна геодезична служба визначить межі ділянки і складе офіційний звіт. Після проведення геодезичних робіт можна починати процедуру продажу ділянки, але бажано повідомити про своє рішення пайовикам.

висновок

Більшість експертів вважає, що необхідність скасування мораторію назріла вже давно. Це обмеження забороняє громадянину розпоряджатися власним майном, тим самим порушуючи положення Європейської конвенції. Ринок має запрацювати, але запускати його слід розумно. Правила продажу повинні бути прозорими і справедливими для всіх.

Стаття по темі – На що звернути увагу при огляді квартири?