Безліч інвесторів в нерухомість не раз "обпікалися" при придбанні квартири в новобудові. Компанія-забудовник може виявитися недобросовісної і не добудувати об'єкт. Для того, щоб вдало вибрати надійного забудовника – його необхідно перевірити. Зробити це можна самостійно та за допомогою досвідченого експерта з нерухомості.
Що може трапиться з об'єктом, якщо забудовник недобросовісний:
За статистикою, близько 20% споруджуваних в Україні багатоквартирних будинків будуть заморожені або їх здача буде припинена. У зв'язку з цим перед здійсненням операції необхідна повна перевірка забудовника. Цю процедуру можна довірити як професіоналам, так і провести самостійно.
Загальний список, за яким необхідно перевіряти забудовника виглядає так:
Далі ми розглянемо деякі пункти докладніше, а також дамо додаткові рекомендації щодо перевірки компанії-девелопера.
Як забудовник об'єкта обов'язково має виступати компанія з позитивною репутацією. Необхідно перевірити забудовника з ЄДРПОУ. Єдиний держреєстр допоможе дізнатися дату заснування компанії, її засновників, обсяг статутного капіталу, тип дозволеної діяльності. Тут же можна дізнатися про наявність боргових зобов'язань і судових тяжб у забудовника.
Додатково необхідно перевірити забудовника і пов'язані з ним компанії через Єдиний державний реєстр судових рішень. Портал податкової служби дозволить визначити наявність заборгованостей у компанії перед державою.
У надійного забудовника обов'язково повинні бути завершені об'єкти. переконайтеся, що вони були здані в строк, а також роботи були проведені якісно. Додатково варто ознайомитися з матеріалами Асоціації допомоги постраждалим інвесторам. можливо, компанія раніше була фігурантом у великих скандалах.
У забудовника в обов'язковому порядку повинні бути наступні документи:
Додатково необхідно перевірити наявність технічних умов для підключення комунікацій, а також договір між забудовником і компанією, реалізує квартири, найчастіше це різні юрособи.
Багатоквартирні будинки відносяться до третьої категорії складності, комплекси з декількох будинків або секцій відносяться до 4 і 5 класу. Будинки третьої категорії можуть зводитися на базі декларації про початок будівельних робіт. для будівель 4 і 5 класу потрібен дозвіл на будівництво. Тільки після отримання дозвільних документів компанія може приступити до початку будівництва. Наявність документів може бути перевірено на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції. Перевірці підлягає не тільки наявність дозволу, але і його зміст, зокрема тип об'єкта, поверховість, кількість корпусів.
для об'єктів 4 і 5 рівня складності додатково буде потрібно ліцензія підрядника або генпідрядника.
При покупці квартири у забудовника можливе оформлення угод наступних типів:
Недобросовісні забудовники часто пропонують укласти попередній договір. У цьому випадку клієнт не може перевірити, на що йдуть передані за нерухомість кошти, а також чи не була вдруге продана ця квартира. Найбільш оптимальними фахівці вважають укладення угод про цільове інвестування та участь у ФФБ. Дані угоди строго регламентуються на законодавчому рівні.
Під час укладання угоди покупцеві необхідно перевірити наявність в документі специфікацій квартири, що купується: проектної площі, числа кімнат, поверхи, номера. Ця інформація дозволить точно ідентифікувати куплену нерухомість при оформленні. У документі повинні бути прописані дати закінчення будівництва, введення об'єкта в експлуатацію, а також терміну передачі квартири покупцеві. У разі відсутності точних дат в договорі, забудовник зможе переносити терміни виконання на власний розсуд. Повинен бути встановлений розмір пені в разі прострочень, яку зобов'язаний буде виплатити забудовник, а також відповідальність за неякісне виконання, терміни і умови виправлення.
Покупець зобов'язаний переконатися, що в договорі чітко прописана вартість квартири. При оформленні розстрочки додатково прописується графік внесення платежів.
Протягом перших двох років після початку масштабного вторгнення ринок нерухомості в Україні зазнав тимчасового застою, проте досить швидко почав адаптуватися до поточних обставин, формуючи нові пріоритетні напрямки.
З початком повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022
в 2023 року близько 50% квартир, придбаних