Експерт з нерухомості Олександр Цвігун в цій статті розповість деталі оподаткування при операціях з нерухомістю, актуальні в 2020 і 2021 році. Ви дізнаєтеся що необхідно заплатити проводячи операції на даному ринку і як заощадити виплачуючи податки.
В 2018 році, загальний обсяг нотаріальних угод з нерухомістю склав більше 270 тис. укладених договорів. У порівнянні з 2017 роком, динаміка збільшилася на 8,4%. наступні 2019 і 2020 року не стали винятком. Навіть незважаючи на волатильність гривні і падіння темпів здачі житла, ринок додав ще 6%. Законодавці бачать величезний і невичерпний зростання для встановлення стабільної податкової бази.
Поточний податок на покупку і продаж квартири не можна назвати оптимальним. Однак і в чинному положенні закону, є свої тонкощі, які дозволять значно знизити і оптимізувати податок на нерухомість. Як платити менше, на які ключові фактори звернути увагу? Розповідаємо в цій статті.
чинна редакція Податкового кодексу України (Закон 2755-VI) встановлює наступні режими оподаткування:
По першому пункту, власник платить за т.зв. володіння квадратними метрами. Податковий кодекс ввів нульову ставку на нерухомість, за умови, якщо власник володіє:
Якщо норматив перевищує вказані значення - платник податків оплачує кожен «зайвий» квадратний метр.
Другий встановлений державою режим - сплата податку при реалізації угоди. Встановлена оподатковуваний база складається з:
Застосування конкретних ставок залежить від терміну реалізації, статусу сторони угоди та умовами володіння об'єкта нерухомості.
Рекомендуємо статтю: На що звертати увагу при покупці квартири: поради експерта
Під час укладання угоди, зобов'язання на податок при купівлі нерухомості виникає у обох сторін - покупця і продавця.
Покупець зобов'язаний оплатити такі податки при покупці квартири:
наприклад, покупець оплачує такі податки при покупці квартири:
Вартість квартири - 1 млн. гривень, з яких виплати податку складуть:
Оподатковуваний навантаження може бути знижена активність відносно таких категорій покупців угоди:
Останній пункт - важлива умова оптимізації податку. Сторона отримує звільнення від оплати держ. мита в розмірі 1%. Нерухомість може бути зареєстрована на члена сім'ї, який раніше не брав участі в угодах з купівлі або продажу житлового або комерційного фонду. Батько або мати можуть зареєструвати власність на дитину. До досягнення повноліття, останній не має права розпоряджатися купленої квартирою. Угода може бути реалізована за згодою обох батьків.
Простий спосіб дає економію в 50% від витрат на укладення нотаріального угоди.
Стаття по темі: Як купити квартиру: поради експерта з нерухомості
Оподатковуваний база для продавця буде істотніше, на відміну від покупця. Мера направлена на то, щоб зробити привабливою покупку житла саме в новобудовах.
При продажу нерухомості продавець сплачує 3 податку:
наприклад, оподатковуваний база на податок при продажу квартири для продавця складе:
Умовна вартість квартири 1 млн. гривень. Продаж нерухомості зобов'язує продавця заплатити податок у розмірі 10 тис. гривень, врахувати дохід фізичної особи в розмірі 50 тис. гривень, додатково сплатити при продажу військовий збір в розмірі 15 тис. грн. Разом, сукупна вартість всіх податків становитиме понад 75 тис. грн. Це досить високий податок, який боляче вдарить по планованому доходу продавця.
Продавець може отримати преференції тільки в виплаті мита. Податок на продаж і військовий збір будуть відсутні. Умова дійсно, якщо з моменту останньої операції з продажу нерухомості не пройшло більше 3-х років. Крім того, за вказаний період це повинна бути перша продаж для продавця.
При продажу нерухомості, крім вищевказаних податків, продавець понесе додаткові витрати - замовлення кадастрового плану та довідки з БТІ, оплата послуг нотаріуса (при продажу нерухомості, зазначені витрати несе виключно продавець).
суб'єкти, які зобов'язані платити податок при оренді можна розділити на три групи:
Фізична особа сплачує податок при здачі квартири в оренду в розмірі ставки ПДФО 18% і військового збору в 1%. умов, при настанні яких можна знизити оподатковуваний дохід немає.
ФОП на умовах загального оподаткування, сплачує податок на прибуток в розмірі 18%, плюс військовий збір і внесок в пенсійний фонд (не менше 1 тис. грн.).
Умови для зниження навантаження - ФОП оплачує податок на дохід не з виручки, а чистого прибутку. отже, підприємець повинен передбачити всі розміри максимального вирахування зі своєї діяльності. Зверніть увагу, страхові виплати і амортизація не входять в суму оподатковуваної бази.
для ФОП 2 і 3 групи законодавець передбачив виключення:
Зверніть увагу, угоди щодо дарування і передачі в безоплатне користування також обкладаються податком. Законодавець розширив оподатковуваний режим - навіть на успадковане майно доведеться виплатити всі зазначені вище ставки податків.
Однак, існує обмеження:
Нотаріус зобов'язаний повідомити податкові органи про реєстрацію угоди - вся інформація актуалізується для розрахунку бази оподаткування.
Оптимальний варіант для зниження податкового навантаження - реєструвати житло на неповнолітніх членів сім'ї або осіб, які мають податкові пільги. Закон не встановлює максимальні обмеження за кількістю квадратних метрів на власників нерухомості.
Зверніть увагу, неповнолітня дитина може передати у власність квартиру іншій особі. В цьому випадку, зобов'язання виплати податків не виникає. Угода може бути реалізована на підставі договору дарування або безоплатного користування майном.
Протягом перших двох років після початку масштабного вторгнення ринок нерухомості в Україні зазнав тимчасового застою, проте досить швидко почав адаптуватися до поточних обставин, формуючи нові пріоритетні напрямки.
З початком повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022
в 2023 року близько 50% квартир, придбаних