Укр
Меню

Як продати половину (частку) будинки в Україні

Перша рієлторська компаніяБлог про НерухомістьНерухомістьЯк продати половину (частку) будинки в Україні
Як продати половину (частку) будинки в Україні

Продаж-частини-будинку

У ряді випадків володіння нерухомістю передбачає право власності не на всю квартиру або хата, а тільки на певну їх частину. Частина загальної житлової площі могла дістатися у спадок, в результаті поділу майна при розлученні, могла бути подарована або куплена. Таких власників природно цікавить питання, як продати частину будинку або квартири. Розберемо все варіанти продажу частки в будинку, передбачені українським законодавством.

Яка саме у вас спільна власність?

Володіння частиною будинку передбачає право спільної власності, яке може бути двох видів, від яких залежить порядок і можливості продажу частини нерухомості.

Перший варіант - часткова власність, другий - спільна. Часткова передбачає чітке визначення часток і це плюс для того, хто цікавиться, як продати частку в будинку, оскільки статтею 361 Цивільного кодексу України передбачено право самостійно розпоряджатися своєю долею у спільній частковій власності.

У випадку з сумісною спільною власністю все складніше, оскільки по закону ви спільно з співвласниками на рівних правах володієте всім будинком. буває, що неможливо фізично виділити частини кожного власника, але і в цьому випадку в документації вказується, який саме часткою володіє кожен власник, і власність стає частковою. Чи можливо і як продати частину будинку в Україні при такій формі власності з дотриманням законодавства? виявляється, це можливо тільки за згодою співвласників. Детальніше - далі.

Переважне право співвласника

В обох випадках в законі передбачено переважне право співвласника на купівлю частини будинку. Кожен співвласник має бути повідомлений про намір продажу і ціною. Часто це оформляється офіційно: ріелтор, продавець або супроводжуючий угоду нотаріус направляють всім співвласникам листи з оголошенням про планований продаж. На розгляд пропозиції зробити покупку співвласникам дається місяць. Якщо співвласники виявлять бажання частину будинку, продавати потрібно буде їм, причому, оскільки за ними перевага.

Якщо співвласники відмовилися від покупки, вони повинні закріпити це заявою, завіреним особисто у нотаріуса. Складнощі виникають з тим, що співвласники не завжди хочуть відвідувати нотаріуса для рішення не своїх проблем, це мінус. як бачимо, володіючи частиною нерухомості краще дружити з сусідами і співвласниками, тоді буде більше шансів домовитися.

спільна власність

Якщо власність загальна, необхідно спочатку провести процедуру виділення в ній частки, інакше продати не вийде. Адже для продажу потрібна оцінка нерухомості, а вартість частки передбачає задокументований визначення цієї частки. Таким чином, перш ніж шукати відповідь на питання, як продати половину будинку, у власника повинен бути документ про те, що, що він володіє ½ частки будинку.

Рекомендуємо статтю: На що звертати увагу при покупці квартири?

Як продати частку в будинку без згоди співвласників

З огляду на складності з нотаріально завіреним відмовою співвласників, а іноді і з розшукуванням їх, у багатьох виникає питання, як продати частину будинку без згоди сусідів і чи можливо це.

можливо, варіантів кілька і всі вони не ідеальні. Перший варіант - зібрати інформацію про співвласників, розіслати їм листи з пропозицією придбати частку, почекати місяць, і, якщо ніхто не відгукнеться, почати процедуру продажу. Для цього потрібно знайти ріелторську контору, яка погодиться супроводжувати таку угоду. На це не всі погоджуються, так як існує ризик звернення співвласників в суд зі спробами скасувати угоду.

Другий варіант - оформити угоду договором дарування. Однак за законодавством, обдарований повинен сплатити податок у розмірі 5% від вартості житла і 1,5% військового збору. Це може обернутися в серйозну суму, навіть якщо вартість частини будинку досить скромна. Справа в тому, що для угоди необхідно отримати офіційну оцінку нерухомості, а вона заснована не на стані вашого будинку і прийнятої між сторонами вартістю, а на середній вартості нерухомості в конкретному регіоні, місті, районі. якщо, наприклад, середня ціна будинку в Одесі мільйон гривень, а в Одеській області 500 тисяч, то саме так буде оцінений і будинок, бере участь в угоді, навіть якщо ви продаєте його за 100 тисяч гривень. Саме від офіційної вартості і буде нараховуватися податок.

Якщо продати частину будинку важливо, доведеться вибирати один з описаних варіантів. Сподіваємося, що зі знанням всіх нюансів ваш вибір буде усвідомленим і зваженим.