в 2023 року близько 50% квартир, придбаних в новобудовах - використовується з метою отримання доходу, а не проживання первісного інвестора. Аналогічна ситуація відбувається і на ринку комерційної нерухомості. Олександр Цвігун, експерт з нерухомості в Одесі з більш ніж 25-річним стажем поділиться інформацією, як заробити на нерухомості в Україні.
є 2 основні способи заробітку на нерухомості:
Перший передбачає одноразову прибуток, за рахунок зростання вартості купленої нерухомості. Ціна може вирости, завдяки різним чинникам - починаючи від розвитку інфраструктури навколо, закінчуючи загальним зростанням цін на нерухомість.
Другий - довгостроковий прибуток і гарантовану окупність, питання тільки в часі. Як тільки орендарі проживуть достатню кількість часу в квартирі, орендна плата повністю покриє витрати на покупку і буде приносити прибуток постійно.
Приватні інвестори - даний коло осіб, як правило, купує найбільш вигідні однокімнатні квартири. Попит на них ніколи не падає, особливо на оренду. Підбирається житло в місці з розвинутою інфраструктурою, зупинками громадського транспорту та станціями метро. Вкладень потрібно набагато менше, ніж у портфельних інвесторів, але при цьому і загальний дохід пропорційно падає.
портфельні інвестори - зазвичай набувають велику кількість квартир. Починаючи від 2-3 квартир, закінчуючи десятками - може покупатися і весь поверх. При цьому, забудовник може зробити знижку в розмірі 20-30%, що робить таке вкладення максимально вигідним. Дохід витягується тими ж методами, що і у приватних інвесторів (продаж або здача в оренду).
Читайте також: Інвестиції в нерухомість України: основні правила для інвестора
Найчастіше дохід виходить за допомогою перепродажу. Велика частина інвесторів вважають за краще надалі продавати квартиру через договір переуступки, за допомогою забудовника. Завдяки цьому вони уникають трансакційних витрат у вигляді реклами, ріелтора, нотаріуса, і інших. При цьому, договір переуступки дозволяє не платити податки. Портфельні інвестори можуть отримати приблизно 50% зі своєю інвестиції, що дозволяє отримати величезні доходи, адже інвестиції є більшими. Приватні інвестори отримують приблизно до 30% чистого прибутку, що прийнятно для покупки житла в невеликих кількостях.
Як правило, якщо нерухомість не була продана до введення будинку в експлуатацію, вона здається в оренду. Тримати житло у власному володінні без будь-якого прибутку збитково, через необхідність оплачувати податки, комунальні платежі та інші витрати. Така інвестиція починає втрачати свою вигоду.
Орендодавець перед здачею квартиру робить ремонт, додає обробку і в деяких випадках меблі. Всі дані фактори суттєво впливають на вартість здачі нерухомості в оренду. Якщо квартира має гарний зовнішній вигляд, всю необхідну побутову техніку для проживання, то при наявності попиту термін окупності варіюється в рамках 10-15 років. Інфляція в даному випадку не особливо впливає на прибутковість і орендодавець отримує стабільні гроші довгий час. Найчастіше зустрічається практика, коли орендодавець живе за рахунок зданих в оренду квартир.
Варто пам'ятати про знижку, на яку можуть розраховувати портфельні інвестори від забудовника. Вигода полягає в тому, що він отримує в оборот кошти, яких може не вистачати. Тим самим, избегаются зайві кредити і відсотки, які необхідно переплачувати за ним. Розглянемо переваги і недоліки інвестицій в нерухомість, що будується.
переваги:
недоліки:
Даний тип нерухомості цікавий для бізнесменів, хто тримається міцно її для розвитку і розширення власних підприємств. але, комерційна нерухомість не менш цікава і інвесторам - для здачі в оренду іншим бізнесменам. Такий варіант вважається довгостроковою інвестицією з великою прибутковістю в перспективі. Для таких приміщень потрібна велика кількість спеціальних дозволів - будівля повинна відповідати всім вимогам безпеки.
Якщо інвестор збирається використовувати в ролі комерційної нерухомості квартиру, то її необхідно перевести квартиру в нежитловий фонд. До таких квартирах також висуваються додаткові вимоги, одне з яких - розташування на першому поверсі будинку.
Проте, в деяких випадках для заробітку на комерційній нерухомості інвестори займаються перепродажем комерційної нерухомості, для них наша редакція підготувала окремий матеріал.
Стаття по темі: Як продати комерційну нерухомість в Україні - поради експерта з нерухомості
Все просто - якщо інвестор бажає стабільний дохід протягом багатьох років, то йому необхідно здавати в оренду. У якийсь момент оренда окупить вартість квартири, і він зможе продати її, або отримувати чистий прибуток. Якщо інвестор бажає отримати швидкий прибуток, то варто займатися перепродажем. В будь-якому випадку, варто звертатися до експертів, які допоможуть перевірити всі документи і супроводжуватимуть угоду на кожному етапі, для зниження ризиків.
Протягом перших двох років після початку масштабного вторгнення ринок нерухомості в Україні зазнав тимчасового застою, проте досить швидко почав адаптуватися до поточних обставин, формуючи нові пріоритетні напрямки.
З початком повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022
Комерційна нерухомість - це земельні ділянки, площі,