Укр
Меню

Прийняття спадщини в Україні 2023: документи, правила, порядок

Перша рієлторська компаніяБлог про НерухомістьНерухомістьПрийняття спадщини в Україні 2023: документи, правила, порядок
Прийняття спадщини в Україні 2023: документи, правила, порядок

Спадщина (успадкування) – це процес переходу будь-якого виду майна або обов'язків від спадкодавця, до інших осіб (спадкоємцям).

Для коректного прийняття спадщини в Україні, необхідно знати, як це правильно зробити. Ця процедура для правонаступників ставати можливою з дати відкриття спадщини (дати смерті спадкодавця). Чітке дотримання законодавчих нормативам допоможе не потрапити в конфліктну ситуацію.

Зацікавлені сторони повинні пам'ятати про список необхідних документів, так і терміни вступу в спадщину. якщо раніше, вступити в нього було можливо в 6-ти місячний період після смерті спадкодавця, то зараз ситуація трохи змінилася. В 2018 році набрав чинності новий закон про спадщину, який актуальний і донині – прийняти майно зараз можна і по закінченню 6 місяців.

В даному випадку, все залежить від судового рішення. При наявності доказів щодо незнання про призначеному спадщині і про смерть спадкодавця – можна оскаржити питання в суді і подати заявку на отримання пізніше.

Типи успадкування майна: за законом і за заповітом

основним документом, регламентує розподіл спадщини, є заповіт, за всіма правилами оформлене законним власником майна. При відсутності даного документа, передача спадщини відбувається згідно із законодавчими нормативами.

Спадщину за заповітом

Прийняття спадщини за заповітом в Україні можливо тільки при наявності даного документа і дотриманні правил його оформлення. Зазвичай це відбувається за місцем останнього проживання заповідача або в регіоні, де знаходиться майно.

Прерогативою проведення відповідної процедури володіє нотаріус, який вносить відомості щодо заповітів і спадкових справ до спеціального реєстру України.

Але перед тим, як оформити спадщину за заповітом, слід пам'ятати про категорію спадкоємців, право яких не залежить від заповіту (вступають у спадок позачергово):

  • непрацездатні і не досягли віку повноліття діти померлого;
  • подружжя, які втратили працездатність;
  • непрацездатні батьки.

Спадщину за законом

Якщо при власником майна за життя заповіт складено не було, є всі підстави передати спадщину за законом, згідно ступеня споріднення:

  1. перша черга – подружжя, батьки померлого і діти (як рідні, так і усиновлені);
  2. друга черга – брати, сестри, внуки, бабусі чи дідуся.
  3. третя черга – племінники, дядька, тітки і т.д;
  4. четверта черга – особи, однією сім'єю проживали зі спадкодавцем на протязі 5 років;
  5. п'ята черга – утриманці, які не є членами сім'ї.

Даний порядок вступу в права спадкоємця строго регулюється законодавством України.

оформлення заповіту

Важливо знати, як оформити заповіт, щоб його не визнали згодом недійсним. Найголовніше - це володіння власністю на законних підставах. Для здійснення процедури, власнику майна потрібно буде надати свій паспорт і ідентифікаційний код платника податків (ГОТЕЛЬ). Мати при собі документи на нерухомість не обов'язково. Доцільність їх використання обгрунтовується лише зниженням ризику помилок при написанні адреси.

У випадках, коли все майно, належить заповідачеві на дату смерті, отримує одну особу, підтверджують законність прав документи не знадобляться. Чи не буде мати значення і той факт, було успадковане майно у власності у померлого на момент оформлення заповіту чи ні. Оформлення заповіту вимагає особистої присутності (в кабінеті у нотаріуса) спадкодавця.

Заповідач має право скасовувати або змінювати заповіт, складати новий документ і позбавляти спадщини на свій розсуд. Це можливо лише в тому випадку, коли справа не стосується категорії спадкоємців, законно претендують на обов'язкову частку в майні померлого (його неповнолітні і непрацездатні діти).

оформлення спадщини

оформлення спадщини

Немає іншого шляху у правонаступників, як оформити спадщину в Україні по результату процедури його прийняття за допомогою попередньо поданої заявки. Упоратися з цим завданням потрібно за 6 місяців від дня смерті законного власника майна (батька, матері, чоловіка та інших осіб). Подача такої заяви здійснюється особисто. діти після 14 років мають повне право діяти самостійно, а від імені малолітніх все зроблять опікуни або батьки.

По закінченню 6 місяців, нотаріусом буде видано як свідоцтво на спадщину за законом, так і за заповітом. Для оформлення зазначеного документа знадобиться наступне:

  • оригінал заповіту, якщо таке є;
  • паспорт і код зацікавленої особи;
  • Заява, засвідчує згоду прийняти спадщину;
  • паперу про спорідненість;
  • документи, що свідчать про законне право володіння;
  • акт оцінки нерухомості, який знадобиться спадкоємцям, починаючи з 3-го ступеня споріднення.

В результаті правильно виконаної процедури і отриманого свідоцтва, спадкоємці отримують право розпоряджатися майном, як їм заманеться.

Терміни вступу в спадщину в Україні

Щоб перейти до необмеженого в часі етапу оформлення права власності, потрібно дотримати термін вступу в спадщину тривалістю в 6 місяців. Якщо час вийшло і отримав відмову, претенденту потрібно зробити наступне:

  • в письмовій формі заявити нотаріусу про намір вступити в права у спадщину;
  • взяти, складене нотаріусом Постанова, що підтверджує відмову в здійсненні нотаріальної дії;
  • звернутися до адвоката для подання позову та супроводження справ у суді.

У ряді випадків, виправлення ситуації залежить від згоди інших осіб, раніше які взяли майно. Зробити це можна через заяву, подане нотаріусу. Якщо на те добра воля інших спадкоємців, то не знадобиться навіть обгрунтування причин зволікання із заявкою на спадщину. В іншому випадку, такої можливості має бути добиватися через суд.

вагомими причинами, обгрунтовують позов, є:

  • тривала хвороба;
  • перебування за кордоном;
  • знаходження на окупованій території, в полоні або в тюрмі;
  • карантин;
  • строкова служба тощо.

За рішенням суду, для подачі заявки про спадкування відводиться 6 місяців з моменту, коли стало відомо про заповіт або факт отримання спадщини іншими людьми. Тільки слід пам'ятати, що згідно правок в законі, подібний позов вдруге розглядатися не буде.

В разі, якщо пропущено строк прийняття спадщини, а інші претенденти вступили в права до винесення судового вердикту, то зацікавленій особі потрібно зробити наступне:

  • подати нотаріусу заяву на спадщину;
  • звернутися з позовом до суду щодо внесення змін до свідоцтва.

Нові документи на спадок всім правонаступникам видаються тільки на підставі набрав чинності рішенням суду. Раніше продане майно (найчастіше – нерухомість) дозволяє новому спадкоємцю обґрунтовано розраховувати на отримання грошової компенсації.

Читайте також: Як продати квартиру в Україні в 2021 році?

Автоматичний вступ в спадок в Україні

Вступ в спадок автоматичним способом регламентується h. 3 ст. 1268 ГК України. Це право може бути надано спадкоємцям, які не досягли 18 років, або недієздатним особам, які живуть з померлим.

тут передбачається 2 варіанти дій:

  • подати нотаріусу письмову згоду про прийняття майна у спадок;
  • прийняти успадковане майно без необхідності дотримуватися 6-місячного терміну.

Право щодо відмови від спадщини (згідно ст. 270 і 1273 ГК України) буде реалізовано тільки відповідно до заяви, поданим протягом 6 місяців. Але така можливість настає за згодою батьків або опікунів.

інші статті Усі статті
Чого чекати: Як змінився попит на купівлю землі та нерухомості в 2024 році

Протягом перших двох років після початку масштабного вторгнення ринок нерухомості в Україні зазнав тимчасового застою, проте досить швидко почав адаптуватися до поточних обставин, формуючи нові пріоритетні напрямки.

Безкоштовне житло для біженців в Україні

З початком повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022